Tipy na výlety

Benátská pevnost (Kaštelina)

Postavená Benátčanami na obranu proti Turkům a Uskokum (vojensky organizované skupině katolíckých utečenců). Na vrchole Svätý Juraj a Gradina najdete pozůstatkyhradního opevnění.

Nejstarší chorvatské kulturní památky jsou kostely Sv. Juraj na Bandire, Sv. Nikole a Sv. Juraj na místě dnešního farního kostela.

Tyto památky pochází z 12. a 13. století, dále starý hřbitov a kostel sv. Ivana pochází z 13. a 14. století, stejně jako neprozkoumaná církev Sv. Martina u Smratinama z předtureckých dob jako svědkové pobytu Chorvatů na ostrově.

 

Za prohlídku stojí i hřbitovní kostelík sv. Jana

Projděte se borovým lesem nebo vinicemi, olivovými či fíkovými háji, zaposlouchejte se do hukotu vln, užijte si nádhernou vyhlídku z nejvyššího místa na ostrově, vršku Bandire (112m), odkud se nabízí výhled nejen na celý ostrov, ale i na mnoho okolních ostrovů a také na pohoří Velebit (1750m). 

Město PRIVLAKA (7km od Viru)

Rozlehlé osídlení na poloostrově severovýchodně od Ninu, naproti ostrovu Vir. Skládá se z několika vesniček. Podél malebné písečné pláže severovýchodně od sídla se nachází lesní tábořiště. Privlaka je ideálním místem pro poklidnou dovolenou. Středověké město bylo zničeno Turky v r. 1570. Prerománský kostel sv. Vid stojí na illyrském pahorku.  

Privlaka-Sabunike – turistické letovisko postavené jako část Privlaky. Překrásnou písečnou pláž lemují četné privátní domy a apartmány. Část osady je obvykle obsazena. Dlouhá přístavní hráz, která chrání přístav před větrem mistral, má místa k uchycení pro místní lodě. Hladina moře dosahuje u hráze hloubky 2 m. Lodě mohou přistát u přístavního mola s hloubkou moře do 3 m, ale pouze na jeho začátku na severní straně, protože na konci hrozí skála. Nová přístavní hráz se teprve staví. Malé lodě mohou využít lodní výtah.

Město NIN (11km od Viru)

 

Nin, malé město, trochu ospalé leží na pobřeží jižní části Ninského zálivu, 17 km severně od Zadaru. 

Může se pochlubit četnými hrdými přívlastky, jako „město slavné minulosti“, „nejstarší chorvatské královské město“, „jedno z hlavních kulturních středisek raného chorvatského státu“, „sídlo tzv. chorvatského biskupa, jehož jurisdikce zahrnovala téměř celé dnešní Chorvatsko, „město s nejmenší katedrálou na světě“.

Dále se zde nachází Biskupský palác a kostelík sv. Anselma  na místě, kde stála románskogotická katedrála se zvonicí a klenotnicí, jejíž sbírka „Zlato a stříbro Ninu“ je nádherný nevelký soubor relikviářů z období od r. 800 do r. 1300. Dále máte možnost zde vidět restaurovaný kostelík sv. Ambrože z 10. – 11. stol. Můžete zde shlédnout také součást někdejšího souvislého opevnění Horní brána. Z římských památek má Nin zajímavé rozsáhlé zříceniny Dianina chrámu a amfiteátru (za městečkem na někdejším fóru).  

Město ZADAR (28km od Viru)

Zadar – starobylé středozemní město a přístav. Staré město na poloostrově, obklopené hradbami a věžemi, je s novou stavební částí spojené mostem, symbolem města.

Zadar je město v chorvatské Dalmácii, na pobřeží Jaderského moře, 200 km jižně od Záhřebu. V roce 2011 zde žilo přes 75 000 obyvatel a je pátým největším chorvatským městem. Je správním centrem stejnojmenné župy. 

V Zadaru jsou pozůstatky z dob římské vlády, jsou to hlavně části opevnění, z nichž však byla většina zbořena za dob rakouské nadvlády. Také se zachovalo římské fórum, chrám a bazilika a mnoho kostelů a klášterů ze středověku.

Pevninská brána (Kopnena vrata, Porta Terraferma) je součástí bývalého opevnění a hlavní vstupní branou do historické části města. Ještě v 19. století byla jedinou vstupní branou do města. V renesančním slohu ji v roce 1543 vystavěl architekt Michele Sanmicheli (1484–1559). Má dva malé postranní vchody pro pěší a jeden velký uprostřed. Nad ním je zobrazen svatý Krševan na koni, kterého má město i ve znaku. Ještě výše je zobrazen okřídlený lev svatého Marka, symbol Benátské republiky. Brána byla vybavena padacím mostem, který byl zrušen v roce 1875.

Náměstí pěti studní (Trg pet bunara). Náměstí z roku 1574 bylo vybudováno nad velkou nádrží pro sběr vody. Voda se vytahovala přes pět osmihranných studní, po kterých náměstí dostalo i název. Nachází se zde i několik historických budov jako Městská strážnice (Gradska straža) z 16. století, Městská lodžie (Gradska Loža) a radnice u roku 1936. V areálu radnice se dochoval starochorvatský kostelík sv. Vavřince (Sveti Lovre) z 11. století.

Kostel sv. Donáta (Crkva Sv. Donata), dříve kostel sv. Trojice z 9. století je nejcennější předrománskou památkou v Chorvatsku a symbolem města. Je vysoký 27 a široký 22 metrů. Podle legendy byl vystavěn zadarským biskupem Donátem a v 15. století mu byl také zasvěcen. Díky dobré akustice zde od roku 1960 pravidelně probíhá Mezinárodní festival středověké a renesanční hudby Hudební večery ve svatém Donátu (Glazbene večeri u sv. Donatu).

Katedrála sv. Anastázie ze Sirmia (katedrala sv. Stošije) je sídlem zadarského arcibiskupství a největším chrámem v Dalmácii. Byla vystavěna v románském slohu ve 12. a 13. století na místě starší baziliky ze 4–5.století. Původně byla zasvěcena sv. Petrovi, za biskupa Donáta se patronkou kostela stala sv. Anastázie ze Sirmia. Donát získal od císaře Nikeforoa její ostatky. Ty umístil do sarkofágu, který je v katedrále dodnes. V roce 1177 katedrálu navštívil papež Alexandr III. a 9. června 2003 na jedné ze svých posledních zahraničních návštěv i papež Jan Pavel II.

Kostel sv. Simeona (Crkva Svetog Šime). V kostele je umístěn relikviář svatého Simeona. Sarkofág ze 14. století zobrazuje výjevy ze Simeonovy legendy. Je z pozlaceného stříbra a váží 250 kg.

Mořské varhany – V březnu roku 2005 bylo za obrovského zájmu obyvatel Zadaru namontováno složité zařízení tzv. Mořských varhan, které jsou opravdu světovým unikátem. Mořské varhany vydávají alespoň při menším vlnobití libozvučné tóny. Inspirací byl přírodní jev, zvuky, které se v blízkosti Zadaru za určitých přírodních podmínek, tj. při alespoň menším vlnobití, ozývají z vodou zaplavované skalní rozsedliny skalnatého pobřeží. 

Koupaliště v Zadaru – Pokud budete v Chorvatsku poblíž Zadaru, tak určitě stojí za to navštívit místní koupaliště, které je uděláno přímo v moři. Mají tu skokanskou věž, ze které si můžete z 10, 5 nebo 3 metrů zaskákat do moře. Místní chlapi tady skáčou salta z 10 metrů.  Pro všechny,

kteří neradi plavou ve vlnách je zde připraven bazén s klidnou mořskou vodou bez vln. V areálu koupaliště je restaurace se zahrádkou, kde se dá posedět třeba u zmrzliny nebo u dobře vychlazeného místního piva.

Adventure Park Zadar – Kožino

Objevte lesní dobrodružný park, kde na vás čeká 100 zábavných a vzrušujících lanových dráh. Tandemová spirálová tyrolská sjezdovka je nezapomenutelná – bude největším zážitkem celé vaší dovolené. O zážitkách získaných v tomto parku budete básnit ještě dlouho! Pro malé i velké je v parku více dráh zručnosti s různými stupni náročnosti.

Doporučujeme pro děti od 4 let. Otevřeno: od 09:00 do setmění. Kožino se nachází jen 5 minut od města Zadar směrem na sever. Je to malá přímořská obec, přes kterou vede jediná hlavní cesta. Park se nachází  v jehličnatém lese v středu obce.

 Stačí sledovat značení  VIR-NIN a po příjezdu do obce Kožino tabule, které označují park. Jakmile  odbočíte z hlavní cesty na lesní cestu, musíte jít ještě asi 300 metrů a po pravé straně potom najdete dobrodružný park.  Před parkem je parkoviště, kde si můžete auto pohodlně a zadarmo zaparkovat. V tomto jehličnatém lese je vždy příjemná teplota, proto park můžete v průběhu dne kdykoliv navštívit.

PP Vransko Jezero (60km od Viru)

Vranské jezero je chráněnou krajinnou oblastí rozprostírající se okolo Vranského jezera, které je největším chorvatským jezerem. Původně sladkovodní jezero je nyní propojeno s mořem kanálem Prosika a v této baskické vodě žijí jak sladkovodní, tak mořské ryby jako kapři štiky či úhoři.

 Množstvím ryb je oblast lákadlem pro rybáře, kterým pro rybaření stačí zakoupit jedno či vícedenní rybářský lístek. Sportovně založené turisty láká jezero cyklistickou stezkou dlouhou 36 km, kterou si mohou i prodloužit ke vzdálenějším vyhlídkám na okolní krajinu například na vyhlídku Kamenjak.

Součástí Parku přírody je ornitologická rezervace Vranské jezero, které  se nachází na severozápadním pobřeží Vranského jezera a své útočiště zde nachází celkem 241 druhů ptáků, kde na bažinatých březích jezera hnízdí mnoho nejrůznějších vodních ptáků.

Národní park Paklenica (70km od Viru)

Národní park Paklenica se rozkládá v jihovýchodní části pohoří Velebit a tvoří nad Velebitským kanálem mohutnou skalní hradbu zdvíhající se do výše téměř 1800 metrů.

Samotný park zaujímá plochu 3657 hektarů, tvořící kruh se vstupem u vesnice Marasoviči. Do horského masivu se zařezávají dva monumentální kaňony, Veliká a Mála Paklenica, připomínající opravdu peklo.  

Trasy horským terénem, s útesy vysokými přes 400 metrů, se vinou skalními plotnami, nebo meandry stinných cestiček vedle padajících vodopádů, se stále se měnícím panoramatem, které je zelenější, než byste si dovedli představit. Nejlepší období k návštěvě je květen, červen, nebo září, poněvadž v létě se stává oblast bez vody spíše utrpením.  

Nejlepším výchozím bodem je Stari Grad-Paklenica, 45km od Zadaru. Zde také najdete kancelář národního parku. Leží 2km od vstupu do národního parku v obci Marasoviči, kde je za recepcí parkoviště. Zde můžete dostat veškeré informace včetně průvodce. Horolezci zde získají přesné popisy lezeckých cest.

Národní park Krka (95km od Viru)

Chorvatský národní park Krka je soustava peřejí, kaskád a vodopádů, pod kterými se můžete vykoupat. Je zde také možnost podniknout výlet lodí kaňonem řeky Krka až k Rošskému vodopádu – Roški slap a na ostrůvek Visovac, kde se nachází františkánský klášter a museum. Odbočka do národního parku Krka je na dálnici před Šibenikem. Tohle nádherné místo doporučuje převážná část klientely.

Národní park Kornati (100km od Viru)

Souostroví Kornati se skládá ze 149 ostrovů, ostrůvků a útesů rozložených na ploše 320 m2, mezi ostrovem Dugi otok na severozápadě, ostrovem Žirje na jihovýchodě a ostrovy Pašman, Vrgada a Murter na severu a severovýchodě. Vápencové ostrovy nemají žádné prameny ani vodní toky. Vegetace je velmi řídká kvůli nerovnoměrnému rozložení srážek a teplot v letním období. Moře v okolí Kornati je jednou z nejbohatších rybářských oblastí.  

Národní park Kornati zahrnuje 89 ostrovů, ostrůvků a útesů, které zahrnují 2/3 souostroví Kornati. Plocha byla prohlášena národním parkem v r. 1980 kvůli geomorfologickým charakteristikám, rozmanitosti mořského života a jiným přírodním divům. Park má vědecký, kulturní, vzdělávací a rekreační funkci. Turistika a rekreace jsou omezeny, prohlídka a ubytování se musí řídit pravidly národního parku. V parku dosud ještě nebyla stálá osada, avšak osady existují. Místní lidé je obydlují pouze při sklizňové sezóně. Mnoho obyvatel pronajímá své domy na delší dobu. V Kornati je k dispozici několik sezónních hotelů. Návštěvníci přijíždějící lodí musí vstoupit do parku přes Vrata od úžiny Opata k recepci ve Špraljin stan. Větry nejsou v parku nepříjemné či nebezpečné, ale částečná pozornost se vyplatí při připlouvání k parku. Námořníci musí dávat stále pozor na skalnaté útesy a mělčiny, které se někdy obtížně zjišťují. Během léta se stává problém vysoký počet návštěvníků, kteří přeplňují dobře chráněné zátoky. Moře je často velmi hluboké pro ukotvení. Noční plavba se v žádném případě nedoporučuje.

Plitvická jezera (148km od Viru)

Plitvička jezera (Plitvická jezera) – národní park Plitvička jezera je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Chorvatsku.

Nachází se na horním toku řeky Korana mezi horskými vápencovými masívy Velká a Malá Kapela a Pleševica. Jedná se o unikátní jezerní ekosystém propojený sérií vodopádů a kaskád. Park byl založen v roce 1949 a o třicet let později byla tato lokalita zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Území o rozloze necelých 30 000 hektarů obklopují zalesněné kopce, šestnáct tyrkysově modrých jezer, 140 vodopádů a 20 jeskyň.

Na jaře 1991 se území parku stalo místem velikonoční krvavé bitvy, která si vyžádala oběti, a to během prvního vojenského konfliktu v rámci občanské války v bývalé Jugoslávii. Příjemnější událostí zde bylo natáčení slavných scén z filmů o Vinnetouovi (např. Poklad na Stříbrném jezeře).